sobota, 13 września 2014

'RZECZYWISTOŚĆ' w Muzeum Historii Katowic


Kolejna 'perła" sztuki w Muzeum Historii Katowic.
"Horyzonty" Zbigniewa Furgalińskiego zahipnotyzowały mnie z daleka.

Dwa tygodnie czekałam na spotkanie z tymi obrazami, dosłownie. Niestety praca nie daje mi obecnie swobody, by aktywnie uczestniczyć w obszarach sztuki. Ale udało się tym razem i zamieszczam wiele zdjęć, bo się obfotografowałam.
Obrazy są z bliska bardzo eleganckie i staranne, delikatnie nakładana farba, subtelna i momentami transparentna, plus dobre oświetlenie sprawiają, że obrazy dosłownie hipnotyzują. Nie rozczarowałam się. Zwłaszcza ten http://furgaleria.pl/w/265/Zbigniew+Furgali%C5%84ski/Horyzont+12.12.2012

Artysta opisuje swoją twórczość tak:
Horyzont to granica, pojęcie fizyczne i metafizyczne zarazem, związana z tęsknotą za lepszym, innym światem. Wyznacza nasz punkt widzenia, określa nasze miejsce na Ziemi, stanowi o naszym byciu tu i teraz - nosimy go w sobie.
Istotę mojego  malarstwa stanowi intensywna harmonia i przenikające obraz, pulsujące światło. Pozorna monotonia obrazów oparta jest na poziomych, zrytmizowanych liniach i wynika z kontemplacyjnego odczuwania i przeżywania rzeczywistości. Obrazy staram się budować z dyscypliną i logiką, są one jednak owocem emocji i wrażeniowego odbioru zjawisk wizualnych.

Artysta wspaniale wyczuwa kolor, wręcz z komputerową precyzją. Osobiście nic związanego z "tęsknotą za lepszym innym światem" nie odczuwam, być może ma to związek z moim charakterem. To, co mi osobiście się podoba, to dostrzegalny marynistyczny luksus (obrazy ozdobią niejedną 'kobiecą' białą lub 'męską' grafitową przestrzeń luksusowej willi) jaki tworzy dosłowny pejzaż wnętrza, zwłaszcza płótna z poziomymi pasami. To wybitne prace, które w swojej prostocie prowokują mnóstwo treści.

Obrazy, choć wydają' się drogimi (3-7 tyś to niemała kwota) to nie wszystkie w pojedynkę są dobrym zakupem, byłby to "biedny efekt", uważam że niektóre powinny być proponowane w sprzedaży parami, zwłaszcza te w pasy poziome. Zdublowana cena powinna dać wówczas większą satysfakcją zakupu i efektu. Widać to na zdjęciach. Obrazy się wspaniale ze sobą komponują, to jest fantastyczne w sztuce abstrakcyjnej, w sztuce kompletnej, w sztuce improwizującej. Można całe wnętrze mieszkania zapełnić tymi obrazami i nie będzie w tym żadnej przesady! To dlatego, że obrazy te są jak...okna i krajobraz (jak zauważyli odwiedzający wystawę).  Wszystkie tworzą treść wspólną, ale nie są monotonne, ani też przytłaczające, bo oddziaływają uspokajającymi wibracjami. Zapewniam.
Stojąc wewnątrz przestrzenni sali ekspozycyjnej otaczała mnie aura klimatu, a nie pojedyncze sztuki płócien.

Gdy uruchomię fantazję i wyobrażę sobie takie wnętrze to przenika mnie... hipnotyzująca przyjemność i spokój... dokładnie tak! Chciałabym budzić się w sypialni patrząc na obraz nr 1, przejść do salonu i powitać kolory nr 2,3,4,5,6  "dzień-dobry mój dniu", a w kuchni obcować z nr 8, garderobę może zdobić nr 9, a w mgliste dni wpatrywałabym się w nr 10 i tak dalej.
Różne nastroje dnia spowodowane pogodą, prowadzą nas do innego horyzontu. Cudowne przeżycie i tak cudownie czułam się w galerii MHK przebywając wśród tych obrazów (było ich dużo i chciałabym mieć ich dużo) - do której to galerii zapraszam wszystkich zainteresowanych 'poszerzaniem horyzontów'.

To, na co nas nie stać, jest jeszcze dostępne kilka dni w muzeum w Katowicach, a pani Kasia Gliwa ugości państwa.

ZBIGNIEW FURGALIŃSKI
"Urodzony w Bytomiu. Studiował w latach 1978-1983 na katowickim Wydziale Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 1983 uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej oraz ilustracji książkowej u profesorów Stanisława Kluski i Stanisława Gawrona.Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1984-1986. W 2005 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Prowadzi Pracownię Sztuk Wizualnych na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Specjalizuje się w litografii barwnej, malarstwie sztalugowym i architektonicznym. Posiada liczne realizacje z zakresu malarstwa architektonicznego oraz projektowania wnętrz." Brak komentarzy:

Prześlij komentarz