niedziela, 14 czerwca 2015

CYPRIAN NOCOŃ - LUDOTEMATYKA

LUDZIE -  to temat obrazów młodego malarza. 
Patrzę i widzę "ciała". Ludotematykę... tak też przedstawię to malarstwo.


To niezwykle intrygujące, że młode atrakcyjne 'ciacho', tak bardzo ludzko i cieleśnie traktuje swoje obrazy. Wręcz atakuje przepiękne białe płótna, tymi naszymi obleśnymi ciałami. Zmienia płótno w ciało. To młody ewangelista naszych czasów.

Michał Anioł, gdy malował białe ściany Kaplicy Sykstyńskiej, uczynił z niej dzieło życia. Ciała ludzkie oplatają sklepienie kaplicy. Należą do postaci, które opowiadają historię. Jaka to historia?
GRZECH PIERWSZYCH LUDZI...

Jakie to kontrastowe - puste białe powierzchnie jakie malarz gwałci ciałami i postaciami ludzkimi, i opowiada historię grzechu! No i szanowni czytelnicy i odbiorcy sztuki - przypatrzmy się bardzo dokładnie grzesznemu malarstwu Cypriana: [więcej prac na google]


Grzeszna, codzienna zwyczajna obyczajowość. W zasadzie ludotematyka jest tutaj tak intensywna, że nie wymaga większej ilości słów i opisu. To codzienne kadry. Czego poszukiwałabym jako kolekcjoner w pracach tego twórcy? Podoba mi się kontrast - 'delikatny' [sportowiec] zielonooki chłopiec, który maluje przeciętne ludzkie postacie - po co? Co go fascynuje?
Jak napisałam - to intrygujący twórca i twórczość. Ja także lubię malować ludzi, ale wolę ich upiększać, wydobywać coś, co czyni nas ładniejszymi. Tutaj w jego pracach nie widzimy wcale piękna. To 'toporny' pędzel i mnóstwo szarości, cienia - jaki idealnie pasuje do gwałcenia białego płótna i wysmarowania na nim tyłka, nogi, kłamliwej twarzy, pięści, czy koszmarnego odbicia w lustrze... Coś jakby ukazana przy ciele nasza dusza - zanim wejdzie do czyśćca.
Ten jeden jedyny kadr/moment ukazujący ważące się nasze losy; ukryty charakter lub obawy, 'fizjonomię zwierzęcia'. Moment, który przesądza o życiu, czy jego dalszych kolejach.  

Bo to obrazy... przed którymi można się spowiadać! 

Tak - jako kolekcjoner, tak właśnie spojrzałabym na te arcydzieła - ludotematyka nieodłącznie związana ze spowiedzią. Gdzie powiesić taki obraz? Centralnie!Te obrazy, tematycznie także trącą' o Leonor Fini.. Malarkę wybitną, jaka również malowała ludotematykę: grzechy i obawy. Osobiście wybrałabym do tego bloga inne prace, ale autor bardzo życzył sobie właśnie te ilustracje.

Młody twórca zaprasza do swojej pracowni w Chorzowie.  https://www.facebook.com/pages/Cyprian-Noco%C5%84-Malarstwo/240465996002171?__mref=message_bubble

https://www.youtube.com/watch?v=Yn3Ukr8_fs0

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza